کاربرد ماسک در فتوشاپ
Register

اگر این اولین بازدید شما از انجمن است لطفاً روی دکمه ثبت نام کلیک کنید ، تا بتوانید درون انجمن پست ارسال کنید . در غیر این صورت ثبت نام کنید . مراحل ثبت نام بیشتر از 2 دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت .

Follow us on Facebook Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2


 1. #1
  کاربر انجمن
  امتیازها: 22,955, سطح فعلی: 66
  امتیازها: 22,955, سطح فعلی: 66
  درصد طی شده از سطح فعلی : 23%,
  میزان امتیاز صعود به سطح بالا : 545
  درصد طی شده از سطح فعلی : 23%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا : 545
  فعالیت کل : 3.0%
  فعالیت کل : 3.0%
  دستاوردها:
  دارای سه دوستCreated Album picturesTagger First Classکاربر 10000 امتیازهRecommendation Second Class
  akram آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  نوشته ها
  4,593
  امتیازها
  22,955
  درجه
  66
  تشکر
  3,934
  تشکر شده 2,043 بار در 1,256 ارسال
  حالت من
  ShadOsarhal

  کاربرد ماسک در فتوشاپ
  برای کار حرفه ای با فتوشاپ و ایجاد طرح های واقعی بخصوص در زمینه عکاسی و کار روی تصاویر، یکی از مهم ترین بخش ها، آشنایی کامل و کافی با ابزارها و روش های انتخاب و تسلط به این ابزارها و فرامین است. در صورتی که نتوانیم انتخاب درست و صحیحی انجام دهیم، به هیچ عنوان نخواهیم توانست از قدرت سایر ابزارها و فرامین در حد بالا استفاده کنیم. درباره ابزارها و فرامین انتخاب در شماره های پیشین به صورت کامل صحبت کرده و با آنها آشنا شده ایم. در این شماره می خواهیم با روش های حرفه ای انتخاب در محیط فتوشاپ آشنا شویم.  در فتوشاپ برای انتخاب بخش های مورد نظر تصویر دو روش متفاوت وجود دارد. اولین و ساده ترین روش استفاده از ابزارهای انتخابی چون لاسو، مارکی، چوب جادو و... یا فرامینی چون Color Range است که در هر یک از آنها، طراح با تسلط بر کارکرد هر یک از ابزارها می تواند انتخاب درست و دقیقی انجام دهد. دومین روش انتخاب در فتوشاپ، استفاده از ماسک ها در انتخاب محدوده مورد نظر بوده که این روش خود به دو حالت استفاده از ماسک سریع (Quick Mask ) و استفاده از ماسک معمولی امکان پذیر است. در این روش انتخابی ابزارهای طراحی و نقاشی به ابزارهای انتخاب تبدیل شده و به کمک آنها می توانیم تصویر خود را در حالت های بسیار جالب انتخاب و فرمان مورد نظر را بر آن اعمال کنیم.  اجازه دهید ابتدا برای روشن تر شدن مفهوم ماسک مثالی بیان کنیم. ماسک در فتوشاپ شبیه شیشه بخارگرفته ای است که تصویر پشت خود را نمایش نمی دهد و با کمک انگشت یا هر وسیله دیگر می توانیم بخار روی قسمت های مورد نظر شیشه را پاک کرده و تصویر پشت آن شیشه را نمایش دهیم. در این مثال محدوده قابل نمایش دقیقا متاثر از شکل حرکت انگشت یا شیئی است که روی شیشه بخار گرفته حرکت کرده و اگر مثلا یک برگ درخت یا یک شکل خاص این بخار را از بین ببرد، تصویر پشت شیشه دقیقا به حالت آن برگ یا شکل خاص دیده خواهد شد.


  در فتوشاپ نیز دقیقا چنین حالتی پیاده شده و با استفاده از ابزارهای طراحی مانند قلم مو، شیب رنگ و... و شکل خاصی که برای نوک قلم مو برمی گزینیم، می توانیم ماسک دلخواه خود را پیاده کنیم با این تفاوت که با انتخاب شفافیت های دلخواه برای قلم مو، انتخاب های جالب تر و زیباتری می توانیم انجام دهیم.  در حالت ماسک رنگ زمینه و پس زمینه فقط در حالت سیاه و سفید و ۲۵۴ رنگ خاکستری ما بین آنها قابل انتخاب و استفاده بوده و در این حالت بخش هایی که سفید باشد ماسک در آن قسمت غیر فعال بوده و تصویر کاملا نمایان خواهد بود و در صورتی که سیاه باشد ماسک غلبه کرده و تصویر قابل مشاهده نخواهد بود. در صورتی هم که رنگی از محدوده خاکستری اعمال شده باشد به نسبت تمایل آن به سیاهی و سفیدی تصویر در آن نواحی به صورت شفاف دیده خواهد شد.  از ماسک سریع فقط به عنوان ابزار انتخاب می توان بهره جست و کاربرد دیگری نخواهد داشت و پس از اعمال براحتی قابل فراخوانی مجدد و ویرایش نخواهد بود. در صورتی که ماسک معمولی به صورت یک لایه مجزا روی لایه اصلی تصویر اعمال می کند و همراه فایل اصلی تصویر در فرمت PSD قابل ذخیره است. می توانیم هرنوع ویرایش یا تغییری را در هر لحظه اعمال کنیم و حتی ماسک اعمال شده را بدون هیچ تداخلی حذف و بی اثر کنیم.

  برای فراخوانی ماسک سریع کافی است بعد از باز کردن یک تصویر با کلیک روی آیکون مربوط به آن در انتهای جعبه ابزار سمت چپ فتوشاپ حالت ماسک را فعال کنیم و سپس با کمک ابزارهای انتخاب به ویرایش آن بپردازیم. پس از کلیک روی آیکون ماسک سریع با انتخاب یکی از ابزارهای طراحی مثل قلم مو و پس از انتخاب اندازه، شکل و شفافیت دلخواه برای آن، رنگ سیاه را به عنوان رنگ زمینه تعریف و روی قسمت های دلخواه تصویر از قلم مو استفاده کنیم. با این کار خواهیم دید پوشش قرمز رنگی در آن نواحی با توجه به شکل، اندازه و شفافیت قلم مو ایجاد می شود. این قسمت ها در واقع بخش های انتخاب شده تصویر بوده و با استفاده دوباره از قلم مو یا سایر ابزارهای طراحی می توانیم این محدوده را افزایش داده یا با تغییر رنگ زمینه به رنگ سفید و استفاده از قلم مو این محدوده را کاهش دهیم.  در نهایت پس از به دست آمدن بهترین حالت مورد نظر با کلیک دوباره روی آیکون ماسک سریع در جعبه ابزار سمت چپ فتوشاپ از حالت ماسک سریع خارج شده و خواهیم دید قرینه قسمت های رنگی (قسمت های بدون رنگ) به حالت انتخاب در خواهد آمد. در صورتی که مثلا دکمه Delete را از صفحه کلید فشار دهیم آن قسمت ها حذف خواهد شد. با انتخاب رنگ های خاکستری به عنوان رنگ زمینه در حالت ماسک سریع و استفاده از ابزارهای طراحی و بازگشت به حالت انتخاب مشاهده می شود این نواحی با حالتی شبیه اعمال Feather انتخاب می شود و به صورت کامل هنگام استفاده از Delete حذف نمی شود.  دومین نوع ماسک، ماسکی است که همانند یک لایه کنار لایه اصلی قرار گرفته و به کمک آن می توانیم همانند مثال بخار روی شیشه، قسمت هایی از تصویر را نمایش دهیم که در لایه ماسک به رنگ سفید بوده و بخش هایی که به رنگ سیاه باشد قابل مشاهده نخواهد بود.  برای اعمال یک ماسک روی لایه مورد نظر به شکل زیر عمل می کنیم:


  ابتدا در صورت پس زمینه بودن لایه مورد نظر با دوبار کلیک روی تصویر قفل و تعریف یک نام، لایه را از حالت پس زمینه خارج می کنیم. سپس با کلیک روی آیکون Add Layer Mask در قسمت پایین پانل لایه ها ماسک لایه را به لایه اصلی اضافه می کنیم. در این حال خواهیم دید تصویر یک مربع سفید کنار تصویر لایه مورد نظر در پانل لایه ها ظاهر می شود. در این حالت با انتخاب ابزارهای طراحی مثل قلم مو یا شیب رنگ و استفاده از آنها روی تصویر خواهیم دید با توجه به نوع رنگ انتخابی (در بازه رنگی سیاه و سفید) بخش هایی از لایه قابل مشاهده و بخش هایی مخفی می شود و در صورت استفاده از رنگ های خاکستری آن محدوده نیز با حالت محو شدگی به نمایش درمی آید.  نکته جالب در استفاده از این روش برای حذف بخش های مورد نظر تصویر، در امکان ویرایش یا حتی حذف ماسک لایه و برگرداندن تصویر به حالت اولیه است. به این منظور اگر بخواهیم به صورت موقت ماسک لایه غیرفعال شود، کافی است همزمان با فشار دکمه Shift روی ماسک لایه کلیک کنیم و پس از ظاهر شدن ضربدر قرمز رنگ روی آن ماسک را غیرفعال کرده و کلیک دوباره روی ماسک همزمان با فشار دکمه Shift ماسک را به حالت اولیه برگردانیم. برای حذف کامل ماسک لایه نیز می توانیم روی ماسک مورد نظر کلیک کرده و با درگ آن روی تصویر سطل زباله در پانل لایه ها و انتخاب گزینه Delete در کادر ظاهر شده آن را حذف کنیم. در صورتی که در این کادر گزینه Apply را انتخاب کنیم ماسک روی لایه اعمال سپس حذف می شود. 2. #2
  كاربر محروم
  امتیازها: 50, سطح فعلی: 1
  امتیازها: 50, سطح فعلی: 1
  درصد طی شده از سطح فعلی : 50%,
  میزان امتیاز صعود به سطح بالا : 50
  درصد طی شده از سطح فعلی : 50%, میزان امتیاز صعود به سطح بالا : 50
  فعالیت کل : 0%
  فعالیت کل : 0%

  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  نوشته ها
  20
  امتیازها
  50
  درجه
  1
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 ارسال
  جالب بود


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کسانی که از این موضوع دیدن کرده اند : 0

You do not have permission to view the list of names.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اکنون ساعت 09:52 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +4.5 می باشد.
Powered by vBulletin® Version 4.2.0
Copyright © 2016 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
SEO by vBSEO 3.6.0
فارسی سازی توسط وی بی ایران